Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

» Kancelarie Prawne CLS » Pomoc Prawna » Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania
Rozwód z orzeczeniem o winie.

Orzeczenie rozwodu powoduje ustanie małżeństwa. Według art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Zupełny rozkład pożycia ma miejsce wówczas, gdy ustały więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze łączące małżonków. Rozkład pożycia uznaję się za trwały w sytuacji w której trwa on na tyle długo, że nie rokuje już szans na powrót małżonków do siebie. 
W myśl art. 57 § 1 KRO „Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.” Orzeczenie o winie małżonka ma doniosłe znaczenie w kwestii istnienia obowiązku alimentacyjnego oraz jego zakresu. 
Postępowanie sądowe w sprawie rozwodu z orzeczeniem o winie zazwyczaj jest rozciągnięte w czasie, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie dowodów. Ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata stanowi znaczne ułatwienie. Radca prawny/adwokat sporządzi pozew oraz inne pisma procesowe, ustali dowody konieczne do przeprowadzenia na rozprawie oraz będzie czuwał nad przebiegiem całego postępowania.
Opłata sądowa od tego rodzaju pozwu o rozwód wynosi 600 zł.

data publikacji: 2020-01-17 12:42:59