Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

News
ODSZKODOWANIE DLA PASAŻERA W SAMOCHODZIE SPRAWCY WYADKU
Poszkodowanym według art. 444 k.c., uprawnionym do dochodzenia odszkodowania, jest osoba, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia na skutek zdarzenia, za które odpowiedzialność ponosi inna osoba pod warunkiem, że są one bezpośrednim skutkiem zdarzenia.
UTRATA WARTOŚCI HANDLOWEJ POJAZDU Z OC SPRAWCY
W wyniku kolizji lub wypadku drogowego, poszkodowany, którego samochód uległ uszkodzeniu  może domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy.


Roszczenia z tytułu śmierci osoby bliskiej

Szeroko pojęta medycyna, którą można nazwać sztuką leczenia chorych, w swoim założeniu ma służyć człowiekowi – leczyć go, zapobiegać powikłaniom i innym chorobom, a także szybko reagować i stawiać prawidłową diagnozę, a co za tym idzie wdrażać odpowiednie leczenie farmaceutyczne. W praktyce jednak często występuje jej drugie negatywne oblicze – zamiast pomagać – szkodzi, a nawet prowadzi do śmierci pacjenta. Należy pamiętać, że członkowie najbliższej rodziny zmarłego mają prawo dochodzić swoich roszczeń od zobowiązanego do naprawienia szkody, w razie śmierci wskutek błędu medycznego, zaniechania, lekarzy, wypadku komunikacyjnego, czy innego zdarzenia, w którym występuje czyn niedozwolony.

Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej

Funkcję kompensacyjną w przypadku śmierci najbliższej osoby spełnia art. 446 § 3 k.c., zgodnie z którym jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej członków rodziny zmarłego, Sąd może przyznać im stosowne odszkodowanie. Z woli ustawodawcy odszkodowanie niniejsze jest tzw. odszkodowaniem stosownym, tj. takim, które ułatwi przystosowanie się uprawnionemu do zmienionej sytuacji życiowej. Jest to szczególna rekompensacja uszczerbku, którym jest zmieniona (pogorszona) nowa sytuacja rodziny zmarłego, w jakiej bliscy zostali postawieni wskutek śmierci poszkodowanego. Przede wszystkim chodzi o szkodę o charakterze majątkowym, jednak na ogół ściśle połączona jest z uszczerbkiem o charakterze niemajątkowym. Analizując istnienie w danej sprawie przesłanek przyznania „stosownego odszkodowania” nie można zatem nie brać pod uwagę szkody majątkowej.

 

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Wszelkie szkody niemajątkowe, które doznały osoby bliskie poszkodowanemu mają prawo dochodzić także zadośćuczynienia za krzywdy moralne na podstawie art. 446 § 4 k.c. Sąd może także zrekompensować zasądzając najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu po dniu 3 sierpnia 2008 r. Śmierć bliskiej nam osoby jest jednym z najcięższych i najtrudniejszych doświadczeń i powoduje dużo poważniejsze cierpienia, niż sama szkoda na osobie. Towarzyszący ból i cierpienie spowodowane śmiercią poszkodowanego ma chociaż w niewielkim stopniu zostać zrekompensowane właśnie zasądzeniem odpowiedniego zadośćuczynienie.

 

Prawo do renty

W przypadku, gdy wskutek czynu niedozwolonego dochodzi do śmierci poszkodowanego, w sposób indywidualny Sąd może przyznać uprawnionym miesięczne kwoty w celu zapewnienia środków utrzymania. Prawo do renty przysługuje osobom, względem których na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny oraz osobom bliskim zmarłemu, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, przy czym fakt, że małżonek zmarłego nie pracował zarobkowo, ponieważ zajmował się prowadzeniem gospodarstwa domowego, nie wyklucza i nie ogranicza możliwości zasądzenia renty. Za przyznaniem renty przemawiają dodatkowo zasady współżycia społecznego. Ustalając wysokość renty sąd ocenia hipotetyczne możliwości zarobkowe zmarłego, a w szczególności uwzględnia warunki na rynku pracy. Renta może być przyznana na czas oznaczony lub nieoznaczony, nie dłuższy jednak niż hipotetycznie przyjęta długość życia zmarłego.

Przykład

W sprawie prowadzonej przez Naszą Kancelarię, dotyczącą właśnie wypadku śmiertelnego Adama T. w gospodarstwie rolnym Sąd zasądził na rzecz jego żony zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę, na rzecz syna zadośćuczynienie i odszkodowanie oraz na rzecz wnuków odszkodowanie i rentę. Wysokość odszkodowania zawsze są uzależnione od dokumentacji jaką zgromadzimy w sprawie.. W tym wypadku wystąpiliśmy o kwotę ponad 300tyś zł plus renta.

                                                                                                                            Opracowanie Marta Rydlewska 

 

Kontakt z Kancelarią CLS Centrum Likwidacji Szkód pod numerem telefonu: Infolinia 801 00 73 lub na tel komórkowy 531 411 960      www.cls.info.pl


data publikacji: 2012-02-04 09:14:38
Oprogramowanie:choruzy.pl © 2011