Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

» Kancelarie Prawne CLS » Pomoc Prawna » Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania
Stwierdzenie nabycia spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku przyjmuje formę postanowienia, w którym sąd wymienia spadkobierców oraz ich ułamkowy udział w masie spadkowej. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda osoba mająca w tym interes prawny, również wierzyciel spadkodawcy lub spadkobiercy. W trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku spadkobierca składa oświadczenie o przyjęciu spadku, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku. Spadkobierca chcący odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza musi złożyć wniosek w terminie sześciu mięsięcy od śmierci spadkodawcy lub od momentu w którym powziął wiadomość o jego śmierci, w przeciwnym razie nastąpi przyjęcie proste. Radca prawny lub adwokat może doradzić, który sposób przyjęcia spadku będzie dla spadkobiercy najkorzystniejszy.
Opłatę sądową w kwocie 50 zł pobiera się od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz od każdego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.


data publikacji: 2020-01-17 22:23:11